Rodzaje szafek pod umywalkę

Udostępnij:

Urządzając łazienkę musimy wybrać odpowiednią szafkę pod umywalkę. Często jest ona jedynym meblem z łazience, dlatego musi być funkcjonalna i praktyczna, ale również powinna wpasować się w wystrój łazienki. Wymieniamy wady i zalety poszczególnych rodzajów szafek łazienkowych.


Stojąca, czy wisząca?


W łazienkach o niewielkiej powierzchni najlepiej sprawdzą się szafki wiszące. Dają one bowiem wrażenie lekkości. Dodatkowym ich atutem jest to, że można je powiesić na dowolnej wysokości, dostosowując ją do wzrostu domowników. Ważne jest również to, że nie ma bezpośredniego kontaktu z podłogą, gdzie często jest mokro i łatwiej się pod nią sprząta. Są nieco trudniejsze w montażu, mocuje się ją do ściany za pomocą kołków rozporowych lub metalowego stelażu.

Szafka stojąca jest prosta w montażu, jest stabilna i zazwyczaj pojemniejsza niż szafka wisząca. Mają one jednak standardową wysokość  około 75-80 cm, dlatego trudno będzie korzystać z nich dzieciom, czy wysokim osobom. Trudno pod nią utrzymać czystość, szczególnie jeśli nie posiada nóżek, lecz obudowę.


Szafla z półkami, czy szufladami?


Wybierając szafkę pod umywalkę musimy się również zastanowić co będziemy najczęściej w niej przechowywać. Jeśli mamy małą łazienkę, a w dodatku znajduje się w niej pralka, na pewno będziemy przechowywać w niej kosmetyki i akcesoria codziennego użytku, tj. szczotki do włosów, suszarki itp., ale również środki piorące.

W przypadku małej łazienki warto wybrać szafkę z szufladami i półkami, na których postawimy proszki, płyny do płukania, ale także wysokie butelki płynów do kąpieli, czy szamponów. Szuflady będą przydatne do przechowywania niewielkich przedmiotów i kosmetyków, które chcemy zawsze mieć pod ręką;. Zaletą szuflad jest to, że gdy je odsuniemy wszystko widzimy od razu, do szafek z półkami musimy zaglądać, żeby zobaczyć, gdzie jaki przedmiot się znajduje.


Szafka a rodzaj umywalki


Najprostszym sposobem jest kupienie umywalki w zestawie z szafką. Przy takim rozwiązaniu ominiemy problemów z doborem odpowiedniej szafki do umywalki. Umywalka idealnie pasuje do szafki i zabiera mało miejsca. Wadą takiego rozwiązania jest brak miejsca koło umywalki na przybory toaletowe, czy kosmetyki, jednak doskonale sprawdza się w małych łazienkach.

Szafki pod umywalki nablatowe z kolei dają nam dodatkową powierzchnię koło umywalki na przechowywanie przyborów toaletowych, czy miejsce na dekorację. Blaty szafek mają częsty kontakt z wodą, dlatego nieodpowiednio zabezpieczony szybko niszczeje.

 

Ambroży fusion

opis autora

Socialmedia

Warte uwagi

Jak wybrać meble do biura?

Niezależnie od tego czy stoimy obecnie przed koniecznością urządzenia biura domowego czy też takiego, które znajduje się w firmie, powinniśmy wiedzieć iż nie będzie to zadanie łatwe...

Sekcje portalu